Euro Palet Standart Ölçüleri

Tüm dünyada geçerliliği olan, son derece kullanışlı ve önemli paletler olarak da nitelendirilebilen Euro palet seçenekleri, çeşitli özellikleri ve nitelikleri ile dikkat çekmektedir. Her yönden standartlara bağlı olan, belirlenmiş standartlara göre üretilen ve bu doğrultuda satışa sunulan Euro paletler en çok da standart ölçüleri ile dikkat çekerler. Çünkü bu paletler uluslararası alanda değiş tokuşa olanaklı oldukları ve ölçüler konusunda da birebir uyumlu olarak üretilmelerinin zorunlu olmasından dolayı tercih edilirler. Bilhassa da ihracat yapan firmalar Euro palet kullanımı konusunda ilk sırada gelirler. Bu paletlerin ölçüleri ise 1200 mm x 800 mm x 144 mm olarak işaret edilir. Bu ölçüler ise Avrupa Birliği tarafından belirleniş ve standart hale getirilmiştir.

Euro palet üretiminde kullanılacak olan çivilerin türlerinden, montajdaki çivi adedine kadar her bir detay standartlarda belirlendiği şekilde değerlendirilir. Örneğin bir Euro palet ürününde 78 çivi kullanılır. İhracat yapan firmalar başta olmak üzere çok sayıda işletmenin ihtiyaç duyduğu bu paletler istif yapmaya da, sevkiyat sırasında kullanılmaya da uygundur. Özellikle de üzerindeki kolilerin ambalajlanarak palet ile tek vücut haline getirilmesi, taşıma ve istifleme işlemlerini de pratikleştirmektedir.

Uluslararası Demiryolları Birliği tarafından onaylanan,  DIN 15146 tarifinde de belirtilen Euro palet ölçüleri 80 cm x 120 cm olduğundan dolayı dünyanın her yanında aynı ölçünün geçerli olduğu söylenebilir. Bununla beraber genel üretim ile genel kabul şartları için de UIC 435-2 talimatnamesine dikkat edilir. Söz konusu talimatnamede de ölçülerin 1200 mm x 800 mm x 144 mm olduğu ortadadır.

Yalnızca belgeli firmaların üretebildiği Euro palet ürünleri, her yönden dikkate değer şekilde imal edilir ve kullanılır. İmalat sırasında kullanılan çivilerin türlerinden ahşap malzemenin maksimum %22 nem oranlarında da dayanıklılığını koruması gerektiğine kadar pek çok detay dikkat çeker.

Çevreci yapısı ile ön plana çıkan söz konusu palet çeşitleri, herhangi bir aksilik, deforme ya da benzer sorundan sonra tamir edilerek yeniden kullanıma alınabilir. Bu ve benzer pek çok avantajı Euro palet ürünleri sağlamaktadır.

Teklif Alın