Euro Palet Nedir?

Daha çok ihracat yapan firmalarda karşımıza çıkan Euro palet, bir tür palet çeşididir. Avrupa Birliği tarafından belirlenen ve belirtilen standartlar dahilinde üretilen, bu noktada da uygun bulunduğu için ihracat yaparken sıkça kullanılan söz konusu paletler, ihracat ya da ithalat sırasında değiş tokuşa uygun paletler olarak da bilinir. Tahtadan yapılan ve 78 özel çivinin kullanıldığı bu paletler, dış ölçüleri standart şekilde olması kaydı ile 120 cm x 80 cm x 14,4 cm olarak üretilir. Standartlardan taviz verilmeden üretilen, buna göre de belgelendirilen ve kullanılan söz konusu paletler neredeyse tüm ihracat firmaları ve üreticileri için en kritik araç gereçler arasında yer almaktadır.

Uluslararası Demiryolları Birliği onaylaması ile DIN 15146 tarifine göre 80 cm x 120 cm ölçülerine sahip bu paletler, üretim koşullarında farklı standartlara da uygun olmak zorundadırlar. Örnek olarak genel üretim ve kabul şartları noktasında UIC 435-2 talimatnamesinin temel olduğu ve buna göre hareket edildiği söylenebilir. İşte burada bahsedilen ölçüler de 1200 mm x 800 mm x 144 mm olarak dikkat çeker. Zaten standart Euro palet de bu şekilde üretilir ve kullanıma sunulur.

Öte yandan sadece paletin ölçüleri ya da nitelikleri değil, ham maddenin nitelik ve özellikleri de bu noktada önem teşkil eder. Euro palet üretiminde kullanılan ahşap malzeme en çok %22 nem oranında geçerliliğini sürdürür. EUR Palet olarak kısaltılan bu paletler, montaj esnasında kullanılan çivilerin türlerinden, montajlama koordinatlarına kadar her bir detay standartlar arasında sunulmaktadır. Bu işlemler de paletin dayanıklılığını artıracak türden belirlenmiştir.

Euro paletlerin üretilebilmeleri için üretici firmaların yetkili olması gerekir. Yani her isteyen firma bu paletleri üretemez, öncelikli olarak yetkilendirilme prosedürünün aşılması gerekir. Bununla beraber paletlerin kalite kontrolleri de uluslararası gözetim şirketleri tarafından sağlanır ve denetlemeler bu şekilde noktalanır.

Euro paletlerin standart olması farklı iş alanlarında değerlendirilebilmelerine olanak tanırken, tamir edilip yeniden kullanılabilmeleri de bu paletlerin çevreci ürünler olmalarını işaret eder. Dileyen her firma Euro palet satın alımları ile ilgili tarafımızla görüşerek bilgi sahibi olabilir.

Teklif Alın